O fizyce i znaczkach, czyli kim jest optometrysta

JAK POWSTAJĄ TWOJE OKULARY – DROGA DO DOBREGO WIDZENIA

„Gorzej widzę, muszę zrobić nowe okulary. Powinienem wybrać się do okulisty, ale te kolejki… te skierowania…” – to częste, ale zazwyczaj błędne myślenie. Lekarz okulista, a właściwie „lekarz specjalista chorób oczu” zajmuje się właśnie… leczeniem chorób oczu. Chorób zakaźnych (wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych) lub urazów mechanicznych. Jeżeli jednak problemów z widzeniem nie można wyleczyć symboliczną tabletką, „kropelkami” lub nawet skalpelem to czas wybrać się do optometrysty.

dymki

O optyce i optometrii- najkrócej, jak można.

Optometrysta to fachowiec, wykorzystujący wiedzę z zakresu medycyny (okulistyka) i fizyki (optyka). Jest to zawód medyczny, mający na celu kompleksową opiekę nad pacjentami, skarżącymi się na problemy z widzeniem. To właśnie optometrysta specjalizuje się w indywidualnym dobieraniu soczewek do każdej wady wzroku – od tych powszechnych problemów po skomplikowane przypadki. W końcu, cytując noblistę fizyka Ernesta Rutheforda, „cała nauka to fizyka, reszta to zbieranie znaczków”.
znaczek

Pierwszy znaczek pocztowy powstał w Wielkiej Brytanii i przedstawiał młodą Królową Wiktorię. Znaczki pocztowe zaczęto zbierać niedługo potem, a od 1864 roku nazywa się to zamiłowanie filatelistyką.

Zawód ten powstał wieki temu, jeszcze zanim pomyślano o pierwszych znaczkach. Już w starożytności zauważono, że przez odpowiednio oszlifowany kamień widać lepiej. Sam cesarz Neron oglądał walki gladiatorów przez właściwie przygotowany szmaragd. W tym czasie zaczęto konstruować też pierwsze okulary przeciwsłoneczne- i to nie we słonecznej Italii, a na dalekiej Grenlandii. Okulary z kości i drewienek chroniły bowiem Eskimosów przed ślepotą śnieżną. Również Arabowie i Chińczycy nie próżnowali i tworzyli już w X wieku pierwsze przyrządy, które można by nazwać archaicznymi okularami. Jednakże dopiero w XVI wieku, po opublikowaniu przez Jana Keplera nowo odkrytych praw optyki, pojawiły się pierwsze prawdziwe okulary korekcyjne. Z racji swojej wysokiej ceny i ograniczonej dostępności były symbolem wiedzy i bogactwa. A wszystko to na długo przed pierwszym znaczkiem pocztowym w historii, czyli rokiem 1840.

eskimos

inuit

Dawne okulary Eskimosów z Alaski i Kanady były robione m.in. z kości wielorybów.

Szczęśliwie wraz z opracowaniem nowych rozwiązań technicznych, jak plastikowe oprawki lub soczewki progresywne, okulary przestały być dobrem luksusowym i stały się towarem dostępnym na każdą kieszeń. Polska również znalazła się na mapie optometrii. Pierwsi polscy optometryści, absolwenci studiów wyższych na akademiach medycznych bądź uczelniach technicznych, zaczęli pracować w latach 80. XX wieku. Niedługo potem powstało Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki, zrzeszające fachowców i organizujące liczne szkolenia, w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie nauki.

Podstawą Twojej pełnej satysfakcji z nowych okularów, jest dobre zdiagnozowanie Twoich problemów wzrokowych oraz prawidłowe określenie wady wzroku. W naszych gabinetach pracują doświadczeni, dyplomowani optometryści, posługujący się wysoce wyspecjalizowanym, nowoczesnym sprzętem diagnostycznym.

Źródła zdjęć:
http://www.wikipedia.pl
http://theopticalvisionsite.com
http://www.jefpat.org

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s